Завдання не з найпростіших, але реально можливих: як самим, без агентства, організувати весілля в Києві? Спробуємо розібратися.
За основу проведення будь-якого заходу варто брати його концепцію, стилістику, ідею. Якщо ви хочете весілля у традиційному класичному стилі – вам підійде витончений ресторан, замок, вілла. Весілля в стилі Boho, або як його ще називають - Богемний шик, цікаво буде провести на природі або в якомусь ексцентричному місці.
Отже, головне і основне, з чого слід почати - це підбір майданчика для проведення весільного банкету. Тут потрібно відштовхуватися від кількості гостей, уподобань та концепції. Правильно підібране місце дозволить скласти весь захід і розкласти по поличках всі його складові. А також, що буває важливим, може дозволити заощадити бюджет на декор. Усі майданчики можна знайти в Інтернеті. А можна скористатися послугами Весільної Агенції, яка надасть усі підходящі місця. Вам не доведеться їздити і дивитися невідповідні місця і витрачати дорогоцінний час.
Вибір майданчика для проведення виїзної церемонії. Її можна провести як на території місця, де проходитиме банкет, так і в будь-якому іншому місці, яке припаде вам до душі. Під час організації церемонії, яка проходитиме в окремому місці, потрібно враховувати низку нюансів. Час, який гості витратять на дорогу до місця проведення бенкету, треба брати до уваги, коли планується час початку основної програми. Транспорт, яким гості будуть добиратися — централізована доставка гостей або «кожний сам по собі».
Складання весільного меню. Найчастіше ресторани та кейтеринг служби пропонують готові банкетні меню. І, якщо ви організовуєте своє весілля самі, потрібно враховувати, що найчастіше в меню можна знайти кілька «непотрібних» та «зовсім не святкових» страв, які можна замінити на більш «відповідні». Особлива незручність при роботі з ресторанами виникає, як правило, під час бенкету, коли офіціанти або адміністратори запитують по черзі у молодят, на який стіл поставити блюдо, коли його потрібно винести, щоб воно не охололо і гості не вийшли «покурити» в цей момент. У випадку з організаторами все узгоджено заздалегідь і всі питання, які можуть виникнути під час бенкету, обговорюють без участі молодят.
Що ж до алкоголю — тут є кілька варіантів: замовити частину алкоголю в ресторані, частину принести із собою. Деякі ресторани встановлюють Cork fee – ви приносите свій алкоголь та платите за розкорковування кожної пляшки. В обох випадках дуже важко контролювати кількість реально випитого алкоголю. Якщо ж ви працюєте з Агентством, організатори беруть на себе відповідальність щодо контролю за цією опцією.
Флористика та декор — безпосередньо «залежать» від концепції весілля та від місця її проведення. Вибір деталей, кольорів, тканин, зустрічі з флористами та обговорення найдрібніших моментів лягає на плечі молодят. Це приємний клопіт, якщо вони, звичайно, не виникають у день самого весілля.
Програма, ведучий, фотограф, відеограф, музиканти — всі ці підрядники теж будуть «на ваших плечах» цього важливого дня. І у кожного з них буде безліч дуже головних питань, які їм потрібно буде вирішити терміново: тут і зараз. Тож питання: брати організатора на своє весілля чи ні – воно для кожного звучить по-своєму. Є фінансовий аспект – робота Агенціі з організації весіль коштує від 10 до 15% від бюджету весілля. Якщо він і так обмежений - то, звичайно, весілля буде організовано самотужки) Якщо ж ви маєте можливість працювати з Агентством - це та опція, на якій не варто економити. Агентство візьме на себе весь клопіт з організації вашої урочистості, врахує всі дрібниці. А ви будете насолоджуватися вашим незабутнім днем, збережете свої нерви в порядку і отримаєте море позитивних емоцій поряд з коханою людиною!